30 marca 2012, 11:45
Autor: Joanna Zielińska
czytano: 19089 razy

World Press Photo na przestrzeni lat w kategorii Portret

World Press Photo na przestrzeni lat w kategorii Portret

Zapraszamy na kolejne spotkanie z historią jednego z najsłynniejszych i najbardziej znaczących konkursów fotograficznych na świecie - World Press Photo. Przedstawiamy zwycięskie fotografie z kategorii "Portret" w latach 1971-1974 i - po przywróceniu kategorii w konkursie - od 1996 do 2011 roku.




 Zobacz także:

 

World Press Photo Portrety

1971, Fot. Klaus Gottfredsen

 
W 1971 roku po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii Portret. Wyróżniono duńskiego fotografa Klausa Gottfredsena za portret premiera ZSRR, Aleksieja Kosygina, wykonany podczas konferencji prasowej.
 


World Press Photo Portrety

1972, Peter Meissner

 
W 1972 nagrodzony został Peter Meissner z Niemiec Zachodnich i jego portret dwojga młodych ludzi.

[kn_advert]

World Press Photo Portrety

1973, Fot. Alexander Rubachkin

 
1973 to rok przewrotu wojskowego w Chile. Temat ten przeważał w konkursie. Za Zdjęcie Roku uznano fotografię Orlando Lagosa przedstawiającą prezydenta Allende na chwilę przed śmiercią. Aleksander Rubachkin sfotografował natomiast wdowę po prezydencie. Zdjęcie przyniosło mu nagrodę w kategorii Portret.

 

World Press Photo Portrety

1974, Fot. David C. Nance

 

W 1974 roku nagrodę w kategorii Portret otrzymał David C. Nance za portret prezydenta USA Richarda Nixona. Zdjęcie zostało zrobione na pół roku przed rezygnacją Nixona z urzędu, u szczytu afery Watergate.


1971-1974


1996-1999
 

World Press Photo Portrety

1996, Fot. Joseph McNally
 

Złota medalistka z Barcelony i Atlanty, Gail Devers, jest bohaterką nie tylko na lekkoatletycznej bieżni. W chwili gdy wykonywano zdjęcie, ta niezwykle utytułowana sportsmenka dopiero co odzyskała zdrowie. Od lat zmagała się z licznymi problemami; niewłaściwe leczenie choroby Gravesa, na którą cierpiała, doprowadziło ją niemal do utraty stóp. Devers jednak szybko powróciła na stadion, by znów zdobywać medale. Joseph McNally (później uznany przez American Photo za jedną ze 100 najbardziej wpływowych postaci w fotografii) sfotografował lekkoatletkę prezentującą imponujące mięśnie i swój znak rozpoznawczy – długie paznokcie.

 

World Press Photo Portrety

1997, Michael S.Wirtz


Michael S. Wirtz, nagrodzony w 1997 roku, sfotografował Afgankę przygotowującą się do wyjścia z domu. Kraj od niedawna znajdował się pod rządami Talibów, którzy wprowadzili wyjątkowo restrykcyjne prawa oparte na skrajnej interpretacji Koranu. Zgodnie z nimi kobiety musiały nosić zasłaniające je od stóp do głów burki.

 

World Press Photo Portrety

1998, Fot. Seamus Murphy

 
W 1998 roku irlandzki fotograf Seamus Murphy odwiedził Bejrut, gdzie fotografował dżokejów biorących udział w wyścigach na torze Palais de la Pai. Trasa wyścigów ma symboliczne znaczenie - zbiega się z dawną linią podziału miasta na sekcję chrześcijańską i muzułmańską. Po zakończeniu wojny w Libanie w 1990 roku na nowo odbywały się tu wyścigi. W roku 1998 zwyciężył Nasmad Mihad i jego koń Samir. Dumnych zwycięzców sfotografował Murphy.

[kn_advert]

World Press Photo Portrety

1999, Fot. Lara Solt

 

Autorką poruszającego zdjęcia, które nagrodzono w 1999 roku, jest Amerykanka Lara Solt. Fotografia przedstawia 13-letnią Beth, cierpiącą na autyzm. Dziewczynka w podstawowych czynnościach musi polegać na pomocy swojej matki, Diany Carpenter, która codziennie dba o jej kąpiel, uczesanie i posiłki.



2000-2003



World Press Photo Portrety

2000, Fot. Bill Phelps

Bill Phelps w roku 2000 sfotografował małą Amy Martin, cierpiącą na rzadkie i niebezpieczne schorzenie wątroby. Amy jest poddawana specjalnej terapii, w ramach której każdego dnia musi spędzać wiele godzin na naświetlaniach. Utrzymany w ciemnej tonacji portret ukazuje wyczerpanie dziecka codzienną walką o swoje zdrowie. Szczęśliwie dla Amy, już wkrótce miała zostać poddana terapii genetycznej.


World Press Photo Portrety

2001, Fot. Jodi Bieber


Mała pakistańska dziewczynka żuje gumę w czasie krótkiej przerwy w pracy. Dziewczynka z powodu biedy nie może kontynuować nauki i pomaga swojej rodzinie, sprzedając drobiazgi. Jodi Bieber, autorka zdjęcia, postanowiła zwrócić uwagę na spiralę ubóstwa w krajach takich jak Pakistan, gdzie bieda nie pozwala dzieciom na uzyskanie wykształcenia, które z kolei mogłoby pomóc im i ich bliskim.

[kn_advert]

World Press Photo Portrety

2002, Fot. Brent Stirton
 

Sfotografowana przez Brenta Stirtona dziewczyna została uprowadzona przez bojówki z Sierra Leone, jednego z najuboższych i najbardziej dotkniętych przemocą krajów świata. Żołnierze armii RUF cieszyli się złą sławą porywaczy dzieci i kobiet wykorzystywanych jako niewolnicza siła w ich obozach. Dziewczyna z portretu została okaleczona za próbę ucieczki. W 2002 roku, gdy to zdjęcie zostało zrobione, brutalny konflikt dobiegał końca, a organizacje humanitarne zaoferowały pomoc jego ofiarom.


World Press Photo Portrety

2003, Fot. Nick Danziger

 
Na dzień przed atakiem na Irak w 2003 roku prezydent USA George W. Bush i premier Wielkiej Brytanii Tony Blair wymieniają porozumiewawcze spojrzenia na zamku Hillsborough. Spotkanie na szczycie uchwycił Nick Danziger.

2004-2007
 

World Press Photo Portrety

2004, Fot. Francesco Zizola

 

Na zdjęciu wykonanym przez Francisco Zizolę widzimy Lilian, dziewczynę uprowadzoną przez ugandyjskie bojówki. Bojownicy LRA porywali dzieci i wykorzystywali je w walce z Armią Wyzwolenia Sudanu. Lilian jest jedną z tysięcy z nich. Podczas jednej z walk udało jej się uciec i wraz z synem schronić w obozie dla uchodźców.
 


World Press Photo Portrety

2005, Fot. Pieter Hugo


Mallam Galadima Ahamadu
wędruje po całej Nigerii ze swoimi towarzyszami oraz stadkiem tresowanych hien, węży i małp. Kuglarze pokazują sztuczki z udziałem zwierząt, które udają, że atakują zebranych, po czym uradowana publiczność kupuje lekarstwa i magiczne fetysze. Autorem zdjęcia jest południowoamerykański fotograf Pieter Hugo.

 

World Press Photo Portrety

2006, Fot. Nina Berman

 

Żołnierz US Marines Ty Ziegel został ranny podczas służby w Iraku. Atak zamachowca-samobójcy ranił go tak ciężko, że jego twarz niemal przestała być rozpoznawalna. Ziegel przechodził rehabilitację w szpitalu w Teksasie. Podczas leczenia była przy nim przyjaciółka Renee, z którą później wziął ślub. Autorką nagrodzonej w 2006 roku fotografii jest Nina Berman.

[kn_advert]

World Press Photo Portrety

2007, Fot. Platon

 
Nagrodzone w 2007 roku zdjęcie to portret prezydenta Rosji Władimira Putina. Zdjęcie autorstwa Platona Antoniou znalazło się na okładce Time'a, który uznał prezydenta Człowiekiem Roku.


2008-2011
 

World Press Photo Portrety

2008, Fot. Yuri Kozyrev


Rosyjski fotograf Yuri Kozyrev sfotografował Irakijkę Rajihę Jihad Jassim i jej syna. Mąż Rajihy zaginął bez śladu; ona sama regularnie odwiedzała miejską kostnicę z nadzieją na rozpoznanie jego ciała. Ubóstwo nie pozwoliło jej na dalsze wizyty w tym miejscu, jednak Rajiha i jej dzieci wciąż mają nadzieję na powrót ojca rodziny do domu.

 

World Press Photo Portrety

2009, Fot. Laura Pannack

 
Laura Pannack w 2009 roku sfotografowała 24-letniego Grahama, który jako nastolatek chorował na anoreksję. Chcąc zaimponować koleżance z klasy zaczął odchudzać się. Dieta zakończyła się ciężką chorobą, która sprawiła, że chłopiec ważył jedynie 30 kg. Dziś Graham uważa się za zdrowego, jednak obawia się, że choroba może powrócić.

[kn_advert]

World Press Photo Portrety

2010, Fot. Jodi Bieber


W 2010 roku laureatką nagrody za najlepszy portret została ponownie Jodi Bieber. Portret okaleczonej Afganki Bibi Aiszy, porównywany często ze słynnym zdjęciem Steve'a McCurry, został również ogłoszonym Zdjęciem Roku.

 

World Press Photo Portrety

2011, Fot. Laerke Posselt

 

W 2011 roku nagrodzono portret duńskiej aktorki irańskiego pochodzenia, Melliki Mehraban. Autorką zdjęcia jest Dunka Laerke Posselt.


Zobacz także:

 
 



www.swiatobrazu.pl