23 grudnia 2005, 23:21
Autor:
czytano: 2639 razy

Tożsamość Janickiego

Tożsamość Janickiego

W krakowskim Bunkrze Sztuki do 5 lutego można obejrzeć wystawę Aleksandra Janickiego pt „Identity”. Wystawa, na którą składają się multimedialne i interaktywne instalacje, jest swego rodzaju zwieńczeniem wielomiesięcznego programu realizowanego na terenie Krakowa przez artystę we współpracy z Jasperem Tilbury'm w ramach międzynarodowego projektu Identity.

Prace powstałe podczas jego trwania dotyczą problemu identyfikacji jednostki w gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości "globalnej wioski". Polska, jako kraj w trakcie ustrojowej transformacji oraz przemian obyczajowych, staje się szczególnie interesującą przestrzenią. Wystawa ma być jej artystycznym opisem. Wielość wątków, różnorodność form artystycznej wypowiedzi, w końcu międzynarodowy jej kontekst jest doskonałą sposobnością do spojrzenia na współczesność w sposób analityczny.

Tożsamość Janickiego
Ted Jarring (GB), HomeSoundSystem, 2005


Wystawa jest jednocześnie przewrotnym projektem, który na rozmaite sposoby dotyka zagadnienia identyfikacji i tożsamości. Nieuprzedzone oko może łatwo dać się wciągnąć w zabawną grę z serii qui pro quo, biorąc ułudę za rzeczywistość, a o rzeczywistości myśląc w kategoriach wirtualnego konstruktu. W jej ramach granica pomiędzy kuratorem, inicjatorem projektu, artystą czy ich grupą ulega zatarciu. Wystawa wymaga uwagi i nieufności wobec tego, co wydaje się oczywiste. Może stać się impulsem do przemyśleń na bardzo wielu poziomach. Prowadzi nas przez rozmaite stopnie budowania tożsamości, przez które przechodzi człowiek od momentu narodzin. Pokazuje jak kultura, w której się wychowujemy wpływa na kształtowanie naszej osobowości w różnych momentach naszego życia, w czasie edukacji, dojrzewania, inicjacji seksualnej, kształtowania postawy obywatelskiej, zakładania rodziny, wreszcie śmierci. Prezentuje dwa najważniejsze wehikuły identyfikacji - przestrzeń i czas, ujawniając jednocześnie ich złożoność i umowność.

Tożsamość Janickiego
Misty Item (GB), Atrakcyjna cena, 2005

Wiele z prac prezentowanych na wystawie ma charakter interaktywny. Stają się one katalizatorami dzięki którym każdy widz indywidualnie może poszukiwać i odkrywać własną tożsamość. Zagłębiając się w przestrzeń wystawy powinniśmy nie tylko szukać odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy, ale także zastanowić się kim lub czym są: Jarring, Adrift, Nearer, Item, Comme, Kaif, Ichi, których nazwiska widnieją w podpisach do poszczególnych części projektu.

Tożsamość Janickiego
Ted Jarring (GB), Gadu-gadu, 2005

Aleksander Janicki
Urodził się w 1963 roku. W latach 1984-1990 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Grafik, fotografik, projektant, scenograf, twórca instalacji multimedialnych i wideo. Stworzył stowarzyszenie OUTart realizujące projekty w przestrzeni publicznej. Jest także współautorem projektu Pomniki Nowej Huty realizowanego na terenie Nowej Huty i SOClandu we współpracy z Fundacją Andrzeja Wajdy. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Bunkier Sztuki
Kraków, Pl. Szczepański 3a
Tel: 012 422 40 21, 422 10 52
Wystawa otwarta do 5 lutego 2006
w godz. 11.00-18.00
we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków



www.swiatobrazu.pl