1 grudnia 2023, 14:25
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1637 razy

Sztuczna inteligencja wygeneruje obrazy, o których pomyślisz

Sztuczna inteligencja wygeneruje obrazy, o których pomyślisz

Opracowana przez Meta technologia może generować obrazy na podstawie skanu ludzkiego mózgu - Oznacza to, że na ekranie w kilka sekund pojawią się obrazy, o których pomyślisz.

Sztuczna inteligencja tworzy obrazy na podstawie myśli 

Meta to spółka, do której należy Facebook i Instagram. Zaprezentowała właśnie przełomową technologię, która pozwala na "czytanie" w myślach, wykorzystując przy tym rozwiązania tzw. sztucznej inteligencji. Dekoduje wizualne reprezentacje pojawiające się w mózgu danej osoby, i na tej podstawie tworzy nowe obrazy. Wszystko odbywa się w czasie kilku milisekund i jest oparte o nieinwazyjną technikę neuroobrazowania, w ramach której przeprowadza się tysiące pomiarów aktywności mózgu. 
 
 
 
Po lewej strony znajdują się obrazy, które zobaczyli podłączeni do MEG badani. Po prawej widnieją obrazy wygenerowane na podstawie pomiaru MEG i algorytmu opartego o rozwiązania sztucznej inteligencji. Jak widać, wyniki są bardzo zbliżone do danych wejściowych. / Źródło: META
 
System oparty o rozwiązania tzw. sztucznej inteligencji jest w stanie dekodować reprezentacje wizualne pojawiające się w mózgu za pomocą sygnałów magnetoencefalograficznych (MEG). Oznacza to nieinwazyjną technikę neuraoobrazowania, która mierzy pola magnetyczne wytwarzane przez aktywność neuronów w mózgu. Następnie pomiary te wprowadza się do algorytmów, które są w stanie rozpoznać, jaki obraz pojawił się w głowie badanej osoby. Wszystko dzieje się w zdumiewająco krótkim czasie. 
 
Naukowcy wykorzystali modele głębokiego uczenia, tak aby dopasować sygnały MEG do wstępnie wytrenowanych reprezentacji obrazów, co pozwoliło im zidentyfikować pasujące do siebie obrazy na podstawie aktywności mózgu. Powstały proces umożliwia rekonstrukcję obrazów na podstawie sygnałów MEG poprzez wprowadzanie ich do modeli generatywnych opartych o rozwiązania tzw. sztucznej  inteligencji. 
 
Według Meta wyniki te stanowią ważny krok w kierunku dekodowania - w czasie rzeczywistym - procesów wizualnych stale zachodzących w ludzkim mózgu. Obrazy generowane przez rozwiązania tzw. sztucznej inteligencji nie stanowią idealnych replik. Jednak zrekonstruowane obrazy zachowują wiele cech oryginałów, takich jak np. kategoria obiektów. 
 
Co więcej, badacze Meta osiągnęli już swój główny cel, a więc generowanie ciągłego przepływu obrazów dekodowanych na podstawie aktywności mózgu w czasie rzeczywistym. Badacze uważają, że opracowywany i rozwijany przez nich system może być przydatny w medycynie, w szczególności w przypadku osób, które utraciły zdolność komunikacji werbalnej. Można go przykładowo zastosować, aby pomóc pacjentom, których zmiany w mózgu utrudniają komunikację, co wymaga większej szybkości, niż byłby w stanie zapewnić system oparty o fMRI. Wydaje się, że wszystko zmierza w odpowiednim kierunku, i już niedługo taka technologia będzie dostępna.          


www.swiatobrazu.pl