29 lipca 2024, 15:08
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 730 razy

Stereoskopowy obiektyw Canon RF-S 3,9 mm f/3,5 

Stereoskopowy obiektyw Canon RF-S 3,9 mm f/3,5 

Nowy podwójny obiektyw Canon Canon RF-S 3,9 mm f/3,5 ma za zadanie umożliwiać rozpoczęcie przygody z technologią VR 3D za pomocą aparatu z matrycą APS-C.

Canon prezentuje kolejne rozwiązania dla VR

Pierwszą tego typu konstrukcją od Canona był zaprezentowany w październiku 2021 roku model RF 5,2 mm f/2.8 L. Teraz pojawił się brat o szerszej ogniskowej, jednakże przystosowany do użytku z modelami aparatów Canon z matrycą APS-C. Oferuje ogniskową 3,9 mm (co w przeliczeniu na format małoobrazkowy daje ok. 6,24 mm), która zapewnia kąt widzenia wynoszący 144°. Model ten został opracowany przykładowo dla aparatu Canon EOS R7. Ma być propozycją dla vlogerów, półprofesjonalistów i innych pasjonatów filmowania, dysponujących aparatami z mniejszymi formatami ale z zacięciem do tworzenia wideo 3D VR. 
 
Nowy obiektyw ma wyróżniać się lekką i kompaktową konstrukcją, co ma być pomocne w filmowaniu za pomocą gimbala czy z ręki. Obiektyw współpracuje z oprogramowaniem EOS VR Utility firmy Canon, które stanowi płatną aplikację do edycji treści VR. Obiektyw waży tylko 290 g a jego wymiary wynoszą 12 x 83,7 x 54,6 mm. Soczewka ma rozstaw źrenic (odległość między lewym i prawym środkiem soczewki) wynoszący 60 mm, co ma pomagać w tworzeniu treści zbliżonych do tego, jak postrzega świat człowiek. Rozstaw ten jest taki sam jak we wcześniej wyprodukowanym obiektywie Canon do VR z ogniskową 5,2 mm. 
 
Stereoskopowy obiektyw Canon RF-S 3,9 mm f/3,5 
 
Nowy obiektyw VR RF-S 3,9 mm ogniskuje już z odległości 0,2 m, zapewniając maksymalne powiększenie wynoszące 0,03x. Canon RF-S 3,9 mm f/3,5 wykorzystuje silnik krokowy do ustawiania ostrości STM. Obiektyw obsługuje także technologię Dual Pixel CMOS AF. Silnik ten cechuje się cichą, precyzyjną i szybką pracą, co sprawia, że świetnie sprawdza się w czasie filmowania. Każdy z obiektywów posiada 11 elementów rozmieszczonych w 8 grupach. Dwa z tych elementów to szkła UD, a Canon w każdym z obiektywów zastosował powłokę Air Sphere Coating (ASC). Model ten może współpracować z filtrami optycznymi - oferuje tylne mocowanie filtra 30,5 mm. Może też pracować z filtrami żelowymi lub poliestrowymi. Każdy z obiektywów wykorzystuje 7-listkową przysłonę. 
 
Obiektyw ten wydaje się częścią szerszej kampanii Canona związanej z obrazami VR. Podczas konferencji Apple i części poświęconej Apple Vision Pro zaprezentowano także obiektyw RF-S 7,8 mm f/4 STM, który ma zwiększać możliwości w zakresie tworzenie obrazów z myślą o tych goglach VR. 
 
Podwójny obiektyw typu rybie oko Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM będzie dostępny w sprzedaży w cenie około 6110 złotych. 

 



www.swiatobrazu.pl