17 marca 2022, 12:54
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1686 razy

Pierwsze zdjęcia powierzchni Wenus sondy NASA

Pierwsze zdjęcia powierzchni Wenus sondy NASA

Parker Solar Probe NASA wykonała zdjęcia powierzchni Wenus w świetle widzialnym, przebijając się przez grube obłoki przesłaniające planetę.

Zobacz zdjęcia Wenus wykonane przez sondę Parker Solar Probe

NASA donosi, że podczas niedawnych przelotów sondy Parker Solar Probe możliwe było użycie aparatury Wide-Field Image, która znana jest również jako WISPR. Sfotografowano nią całą nocną stronę Wenus w zakresie długości fal od widma widzialnego po podczerwień. Zdjęcia i filmy ujawniają to, co NASA opisuje jako słabą poświatę z powierzchni, a także pokazuje charakterystyczne cechy, takie jak regiony kontynentalne, równiny i płaskowyże na powierzchni Wenus. 
 
NASA
 
Wenus zarejestrowana w świetle widzialnym. To co widać na powierzchni planety (ciemniejsze plamy)... / fot. NASA
 
NASA
 
...pokrywa się z tym co zarejestrowano w trakcie przelotu w pobliżu planety przez sondę Magellan, dokonującą obrazowania radarowego. / fot. NASA
 
"Wenus jest trzecim najjaśniejszym obiektem na naszym niebie, ale do niedawna nie mieliśmy zbyt wielu informacji o tym, jak wyglądała jej powierzchnia, ponieważ widok przesłania gęsta atmosfera" wyjaśnia Brian Wood główny autor nowego badania i fizyk w Naval Research Laboratory w Waszyngtonie. 
 
Sonda Parker Solar Probe przelatuje obok Wenus, aby znaleźć się na jeszcze bliższej orbicie Słońca. NASA wyjaśnia, że WISPR powstało do obserwowania atmosfery słońca, ale niektórzy naukowcy sądzili, że ta technologia obrazowania będzie również w stanie pomóc w lepszym poznaniu Wenus. Ale z WISPR udało się osiągnąć znacznie więcej. Zamiast po prostu widzieć przez chmury, aparatura była w stanie zajrzeć przez nie i na dostrzec powierzchnię planety. Pierwsze zdjęcia Wenus zostały zrobione podczas trzeciego przelotu w pobliżu planety w lipcu 2020 roku i były tak zachwycającej dla naukowców, ze Ci postanowili ponownie wykorzystać WISPR, gdy sonda Parker Solar Probe znalazła się po raz czwarty w pobliżu Wenus. 
 
NASA wyjaśnia, że światło widzialne wychodzące z powierzchni Wenus to tylko najdłuższe widzialne długości fal, która graniczą z podczerwienią. Światło to ginie po dziennie stronie Wenus, gdy odbija się od chmur, ale po ciemnej stronie WISPR jest w stanie odebrać słabe poświaty spowodowane przez ciepło promieniujące z powierzchni. 
 
"Powierzchnia Wenus nawet po nocnej stronie jest bardzo gorąca" wyjaśnia Brian Wood, dodając, iż "jest tam tak gorąco, że skalista powierzchnia Wenus wyraźnie swieci, jak kawałek żelaza wyciągnięty w kuźni". Naukowcy twierdzą, że te nowe obrazy pomogą im lepiej zrozumieć geologię i mineralny skład Wenus, ponieważ pod wpływem ciepła świecą na różnych długościach fal. Informacje te przydadzą się z pewnością do zrozumienia planety i jej historii. 
 
Następne dwa przeloty sondy najprawdopodobniej nie pozwolą na zobrazowanie nocnej strony Wenus, ale aparatura może dostać taką szansę podczas siódmego i ostatniego przelotu w listopadzie 2024 roku.      
 
Więcej obrazów zgromadzonych podczas przelotu sondy Parker Solar Probe w pobliżu Wenus znajdziesz w poniższym wideo:
 



www.swiatobrazu.pl