19 listopada 2018, 07:58
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 14387 razy

Jak fotografować odbicia? Poznaj wskazówki Iana Planta

Jak fotografować odbicia? Poznaj wskazówki Iana Planta

Odbicia na zdjęciach mają wyjątkową moc, gdyż tworzą alternatywną wizję świata. Jeżeli odbicie jest niezakłócone, to stanowi dokładne odzwierciedlenie rzeczywistości. Gdy pojawią się np. zmarszczki na wodzie, odbicie staje się abstrakcyjnym obrazem. Niezależnie od tego, jakie chcesz osiągnąć efekty, zastosowanie odbić pozwoli na wciągnięcie widza w grę, rzucając wyzwanie jego percepcji. Dodatkowo praca z odbiciami pozwala na znalezienie wielu ciekawych i kreatywnych rozwiązań. Poznaj wskazówki fotografa Iana Planta, które pomogą Ci w uzyskaniu świetnych efektów z wykorzystaniem odbić.

Odbicia na zdjęciach – gdzie ich szukać?

Wszystko odbija światło, jednakże nie wszystko jest w stanie dać na tyle silne refleksy, aby pozwolić na uzyskanie pożądanego efektu. Idealnym przykładem jest zwierciadło, jednakże także woda posiada odpowiednie właściwości, w szczególności gdy tafla jest nieruchoma. Pozostałe powierzchnie także mogą dać ciekawe efekty, choć oczywiście ich zdolności do odbijania światła są już nieco niższe. Ponadto w przypadku niektórych muszą wystąpić specyficzne warunki. Do powierzchni mogących posłużyć do tworzenia refleksów należą m.in. mokre powierzchnie, lód, wypolerowany metal, szkło i powlekane tworzywo sztuczne.

odbicia na zdjęciach

fot. Ian Plant / aparat Canon EOS 5D Mark III, obiektyw Canon EF 200-400mm f/4L USM z telekonwerterem 1.4x / ISO 125, f/5.6, 1/400 s

odbicia na zdjęciach

fot. Ian Plant / aparat Canon EOS 5D Mark II, obiektyw Canon EF 500 mm f/4L USM z telekonwerterem 1.4x / ISO 200, f/5.6, 1/400 s

[kn_free]

[kn_advert]

Uzyskaj symetryczność dzięki odbiciom

Idealne lub prawie idealne odbicia nadają się doskonale do tworzenia symetrycznych fotografii. Zestawienie głównego obiektu i jego odbicia może pozwolić na stworzenie ciekawych kształtów i relacji. Poniższa fotografia jest tego dobrym przykładem. Chmury widoczne na niebie nie byłyby aż tak interesujące, gdyby nie ich odbicie, które przyciąga uwagę widza. Warto także starać się przełamywać symetrię, nawet w bardzo subtelny sposób, tak jak widać to na przykładzie kamyków znajdujących się na pierwszym planie.

odbicia na zdjęciach

fot. Ian Plant / aparat Canon EOS 5D Mark III, obiektyw Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM / ISO 50, f/11, 1/10 s

Niewyraźne odbicia i impresjonizm

Niedoskonałe odbicia pozwalają wprowadzić nieco abstrakcji do Twoich zdjęć. Dobrym przykład jest poniższa fotografia prezentująca krajobraz miejski. Abstrakcyjne odbicie w wodzie stanowi przeciwwagę dla ciężkich wizualnie konstrukcji.

odbicia na zdjęciach

fot. Ian Plant / aparat Canon EOS 5D Mark III, obiektyw Canon EF 70-200mm f/4L USM / ISO 50, f/11, 3 s

Użyj filtra polaryzacyjnego

Chociaż filtr polaryzacyjny służy do eliminowania odbić, to jednak jego zastosowanie pozwala niekiedy na poprawienie rezultatów. Akcesorium to stanowi często tajną broń fotografów ukazujących odbicia na zdjęciach. Można stosować filtr polaryzacyjny nie tylko w pełnym zakresie, ale obracać nim tak, aby nieco ograniczać jego działanie. Dzięki temu możliwe jest zaakcentowanie niektórych kolorów i refleksów. Poniższa fotografia powstała właśnie z wykorzystaniem takiego zabiegu.

odbicia na zdjęciach

fot. Ian Plant / aparat Canon EOS 5D, obiektyw Canon TS-E 90 mm f/2.8 Tilt-Shift z filtrem polaryzacyjnym / ISO 50, f/16, 0,6 s

Użyj refleksów, aby zestawiać z sobą kolory

Poniżej zaprezentowana fotografia ukazuje kontrast pomiędzy kolorami jesieni. Zdjęcie stanowi w rzeczywistości studium barw i kształtów, wyrażonych w nieco abstrakcyjnej formie. W odbiciach zostały ukazane pożółkłe liście oświetlone bezpośrednio przez Słońce, natomiast grunt został oświetlony światłem odbitym. Zestawienie dwóch dopełniających się kolorów, przy jednoczesnym kontraście przeciwległych światów dało ciekawy efekt.

odbicia na zdjęciach

fot. Ian Plant / aparat Canon EOS 5D Mark III, obiektyw Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM z filtrem polaryzacyjnym / ISO 100, f/22, 2 s

Użyj refleksów, aby podkreślić swoje fotografie

Refleksy nie zawsze muszą być najważniejszym lub równorzędnym elementem Twoich zdjęć. W poniższym kadrze rozświetlają ciemne kamienie. Zamiast stanowić istotny, niemal najważniejszy element zdjęcia, refleksy jedynie dopełniają kompozycję. 

odbicia na zdjęciach

fot. Ian Plant / aparat Canon EOS 70D, obiektyw Tamron 16-300 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD / ISO 800, f/6.3, 0,4 s



www.swiatobrazu.pl