17 maja 2024, 10:06
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1040 razy

Nowa Leica SL3 - AF z detekcją fazy i sensor 60 MP

Nowa Leica SL3 - AF z detekcją fazy i sensor 60 MP

Leica wprowadziła na rynek pełnoklatkowego bezlusterkowca oznaczonego symbolem SL3 - Sercem tego modelu jest 60-megapikselowa matryca wspierana system autofokusa z detekcją fazy.

Poznaj nową Leicę SL3

Zamontowana w Leica SL3 matryca jest podświetlana od tyłu i wykonana w technologii CMOS. Dodatkowo wspiera ją technologia potrójnej rozdzielczości Leica, która umożliwia rejestrowanie obrazów JPEG lub DNG RAW o rozdzielczości 60 MP, 36 MP i 18 MP. Nie są to jednak przycięte obrazy, gdyż w każdym wariancie wykorzystywana jest cała powierzchnia matrycy. Według specyfikacji podanej przez producenta w nowym SL3 został rozszerzony zakres dynamiczny do 15 stopni i zwiększono także zakres czułości ISO, który wynosi 50-100 000. 
 
W aparacie zastosowano detekcję fazy, która w połączeniu z opracowanym przez Leica mapowaniem głębi i rozpoznawaniem kontrastu tworzy znacznie lepszy system autofokusa niż ten, który Leica wcześniej stosowała w serii SL. Producent twierdzi, że połączenie systemu fazowego, wykrywania obiektów i detekcji kontrastu sprawia, że SL3 może rejestrować bardzo ostre zdjęcia nawet przy słabym oświetleniu. Inteligentne rozpoznawanie obiektów ma nadążać nawet w przypadku bardzo dynamicznych i zmiennych scen. 
 
 
Leica SL3
 
 
Leica SL3
 
Leica SL3 ma gniazda kart pamięci CFexpress typ B i SD UHS-II. Aparat może być ładowany i zasilany poprzez złącze USB. Body aparatu oferuje także pełnowymiarowy port HDMI, bezprzewodową łączność Wi-Fi i może także łączyć się z innymi urządzeniami (np. z komputerem) poprzez złącze USB. 
 
Leicę SL3 można używać nawet w bardzo wymagającym środowisku, gdyż model ten spełnia normy IP54. W porównaniu do poprzednich wersji z serii SL, model oznaczony liczbą 3 oferuje nieco mniejszą i bardziej kompaktową obudowę. Niestety taka konstrukcja wymagała pewnych ustępstw ze strony twórców tego aparatu. Stabilizacja IBIS jest o połowę mniej wydajna w porównaniu do modelu SL2 (5 stopni w SL3). Zmniejszenie obudowy aparatu SL3 wymogło również na inżynierach przeprojektowanie migawki, co spowodowało skrócenie czasu synchronizacji do 1/200 s w porównaniu do 1/250 s w SL2. Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której następca ma te parametry gorsze w porównaniu ze swoimi poprzednikiem, jednakże Leica postanowiła pójść na taki kompromis, aby dać użytkownikom mniejsze urządzenie. 
 
Leica SL3 oferuje także wizjer EyeRes, który producent reklamuje jako "misternie wykonany układ optyczny". Wizjer ten wykorzystuje szklane soczewki i wyświetla 5,76 miliona pikseli przy częstotliwości odświeżania do 120 klatek na sekundę. Tylny wyświetlacz LCD został również zaktualizowany tak, aby można go było odchylać, co znacznie ułatwia robienie zdjęć pod niskim i wysokim kątem. 
 
Najnowszy model Leica pozwala na filmowanie w jakości do 8K i nagrywanie zarówno w H.265, jak i ProRes. Istnieją przy tym jednak pewne ograniczenia - zarówno 8K, jak i 4K są ograniczone przycięciem do środka czujnika. ProRes może być użyte wyłącznie w trybie wideo Full HD 1080p, a H.265 dostępne jest jedynie dla rozdzielczości 8K. 
 
 
 
Zmiany w najnowszej wersji serii Leica SL objęły także ergonomię użytkowania. Producent postanowił udoskonalić uchwyt, układ przycisków i ogólną konstrukcję aparatu tak, aby zapewniał jeszcze bardziej intuicyjną obsługę. Ciekawą, drobną, choć bardzo pomocną zmianą jest wyraźne rozróżnienie kolorystyczne w menu trybu fotograficznego i wideo. Ten pierwszy jest teraz "czerwony", natomiast drugi z nich "żółty". Wielofunkcyjne przyciski aparatu mogą być dostosowane według upodobań użytkowników, dopasowując sposób działania aparatu do stylu pracy czy realizowanych ujęć. Co więcej, interfejs użytkownika ustawia się w trybie poziomym bądź pionowym, zapewniając pełen komfort użytkowania aparatu niezależnie od jego orientacji. 
 
Nietypowym rozwiązaniem jest zastosowanie przycisku włączania aparatu, który przypomina rozwiązania stosowane w komputerach. Jego dotknięcie szybko uruchamia aparat, natomiast dłuższe przytrzymanie wyłącza urządzenie. Leica SL3 wykorzystuje nowy akumulator BP-SCL6, choć jest wciąż kompatybilna z baterią stosowaną w wersji SL2 (w takiej sytuacji następuje ograniczenie możliwości filmowania i skraca się ogólny czas użytkowania aparatu). Aparat ten można nabyć w cenie około 30 000 złotych. 


www.swiatobrazu.pl