13 lipca 2023, 09:03
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 701 razy

Historyczna strona ze zdjęciami oszukana przez sztuczną inteligencję

Historyczna strona ze zdjęciami oszukana przez sztuczną inteligencję

Profil z historycznymi zdjęciami padł ofiarą oszustwa, w wyniku którego doszło do publikacji rzekomego archiwalnego zdjęcia, które w rzeczywistości zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję - To kolejna sytuacja, pokazująca, jakie zagrożenia wiążą się z wykorzystaniem tej technologii.

Sztuczna inteligencja wykonała podróbkę archiwalnego zdjęcia, które zmyliło wielu internautów 

Vintage London to profil, który publikuje archiwalne zdjęcia stolicy Wielkiej Brytanii, ukazując, jak Londyn zmieniał się w czasie. Jednakże niedawno osoba odpowiadająca za prowadzenie tego konta została wprowadzona w błąd, w efekcie czego został opublikowany obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Rzekome stare zdjęcie przedstawiało grupę tzw. Rude boys w dzielnicy Brixton w Londynie w 1969 roku.
 
Rude boys to subkultura obejmująca elegancko ubranych młodych ludzi, którzy wywodzili się z Jamajki. Stała się popularna w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Członkowie tej subkultury kojarzeni sią z zespołami ska, takimi jak The Specials, którzy wykonywali piosenkę A Message to You,Rudy. 
 
 
Obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję, który przedstawia tzw. Rude boys. / Źródło: Vintage London
 
Osoba odpowiedzialna za prowadzenie profilu Vintage London zdradziła, że miała małe doświadczenie z obrazami generowanymi przez sztuczną inteligencją, zanim doszło do opisywanego incydentu. Prowadzący raz opublikował obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję jako ciekawostki, ale jasno zaznaczył, że są to właśnie takie zdjęcia. Niektórzy obserwujący ten profil byli zirytowani zaistniałą sytuacja, a część z nich zrezygnowało nawet z dalszego obserwowania kanału. 
 
Vintage London zdradza, że otrzymało zdjęcie Rude boys od osoby, która również była przekonana, iż jest to prawdziwa, archiwalna fotografia. Prowadzący profil zdał sobie jednak sprawę z pomyłki, gdy zaczął czytać sekcję komentarzy. Chciał zweryfikować fotografię w sieci, ale nie mógł znaleźć jej żadnego śladu w Google. Ta sytuacja była ostrzeżeniem dla prowadzącego konto Vintage London, zwracając uwagę, jak dużym zagrożeniem może być sztuczna inteligencja. 
 
Obraz ukazujący Rude boys wygenerowany przez sztuczną inteligencję został także opublikowany na Twitterze, gdzie zgromadził prawie pół miliona wyświetleń i ponad 6000 polubień. Tylko kilku komentujących zwróciło uwagę, że jest to obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję. 
 
Trudno się dziwić obserwującym, że nie poznali, iż to zdjęcie jest fałszywką. Oprogramowanie takie jak Midjourney potrafi już z łatwością tworzyć fotorealistyczne obrazy, w szczególności iż na tym, które znalazło się na profilu Vintage London nie ma żadnych artefaktów, które mogłyby zdradzać, że obraz został wygenerowany przez algorytm. Dlatego właśnie pojawia się jeszcze większa potrzeba weryfikowania źródeł i danych. Podczas szybkiego przeglądania internetu, przewijania tablic w mediach społecznościowych percepcja ludzka jest taka, iż naprawdę bardzo trudno wyłapać, że zdjęcie nie jest prawdziwe. 


www.swiatobrazu.pl