30 sierpnia 2024, 10:19
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 419 razy

Bardzo jasne nowości od Osiny

Bardzo jasne nowości od Osiny

Cosina zaprezentowała nowe bardzo jasne obiektywy - Voigtlander Color-Skopar 50 mm f/2,2 i Voigtlander Nokton 75mm f/1,5 - Czym cechują się te obiektywy?

Voigtlander Color-Skopar 50 mm f/2.2

Obiektyw o standardowej ogniskowej 50 mm został opracowany dla aparatów Leica z mocowaniem M. Możliwe jest jednak podłączenie go także do innych aparatów za pomocą różnorodnych adapterów - także E, Z czy X. Według zapewnień producenta obiektyw Voigtlander Color-Skopar 50 mm f/2.2 ma właśnie taką światło siłę, aby udało się zapewnić jasne szkło, które będzie jednocześnie lekkie i kompaktowe. Obiektyw mierzy zaledwie 30 mm i waży tylko 135 gramów. Jednocześnie wykorzystuje metalowe elementy, w tym całkowicie metalową helikoidę do ustawiania ostrości. Model ten oferuje przedni gwint mocowania filtra o średnicy 39 mm.
 
 
Voigtlander Color-Skopar 50 mm f/2.2 będzie dostępny w 2 wersjach kolorystycznych.
 
Obiektyw ma zapewniać precyzyjną kontrolę ostrości, a na tubusie znajdują się wygrawerowane znaczniki odległości utrzymane w jednostkach metrycznych i imperialnych. Dźwignia ostrości posiada ergonomiczną budowę, umożliwiającą komfortowe i dokładne operowanie ogniskowaniem. Współpraca z dalmierzem wynosi od 0,7 m do nieskończoności w zależności od zastosowanego aparatu. Całkowita minimalna odległość ostrzenia wynosi 0,5 m. Obiektyw oferuje 10-listkową przysłonę, która ma gwarantować naturalnie wyglądający efekt bokeh. 
 
Cena tego obiektywu ma wynieść około 2000 złotych i będzie zbliżona do ceny innych obiektywów z linii Voigtlander Color-Skopar, takich jak  28 mm f/2.8 Color-Skopar Type II czy 35 mm f/2.5 P II. 
 
 
 
Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem Voigtlander Color-Skopar 50 mm f/2.2 udostępnione przez producenta. 

Voigtlander Nokton 75mm f/1.5

W lipcu pojawiła się kolejna nowość - tym razem krótkie tele Voigtlander Nokton 75mm f/1.5 dla mocowanie Sony E. Już wcześniej taka konstrukcja była dostępna dla aparatów Nikon Z, Canon RF i Leica VM. Biorąc pod uwagę jego ogniskową i światło siłę, jest to klasyczna portretówka. Według zapewnień producenta kluczem do opracowania tego obiektywu było połączenie wydajności optyki z jej kompaktowością. 
 
 
Voigtlander Color-Skopar 50 mm f/2.2
 
Chociaż jest to obiektyw w pełni manualny, to jednak posiada elektroniczne styki, umożliwiające komunikację pomiędzy szkłem a body aparatu. Pozwala to na zapis pełnych informacji EXIF i używanie opcji kontroli aberracji chromatycznej czy stosowanie wbudowanej stabilizacji obrazu. Według zapewnień producenta Voigtlander Nokton 75mm f/1.5 obsługuje także powiększony widok w czasie sterowania pierścieniem ostrości. 
 
Voigtlander Nokton 75mm f/1.5 zbudowany jest z 7 elementów ułożonych w 6 grupach. Trzy soczewki zostały wykonane ze szkła o częściowej dyspersji, a jeden element jest asferyczny. Pomimo światło siły f/1.5 minimalna wartość przysłony wynosi aż f/32. Zazwyczaj takie konstrukcje przymykają się do f/16, w rzadkich przypadkach do f/22. Wartość f/32 jest więc spektakularnym wynikiem i pozwala na uzyskanie bardzo głębokiego pola ostrości. 12-listkowa przysłona sterowana za pomocą ręcznego pierścienia pozwala na swobodna pracę zarówno w czasie fotografowania, jak i filmowania. 
 
Voigtlander Nokton 75mm f/1.5 waży 515 gramów i wykorzystuje przedni filtr optyczny o średnicy 62 mm. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 0,55 mm, a jego wymiary to 75x73,9 mm (średnica x długość). Obiektyw będzie dostępny w sprzedaży najprawdopodobniej po wakacjach (w Japonii w lipcu). Jego szacowana cena to nieco ponad 3600 złotych. 
 
 
 
Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem Voigtlander Nokton 75mm f/1.5 udostępnione przez producenta. 


www.swiatobrazu.pl