12 października 2010, 08:00
Autor: Anna Cymer
czytano: 13522 razy

100 najważniejszych zdjęć świata. Sandy Skoglund, Zemsta złotej rybki

100 najważniejszych zdjęć świata. Sandy Skoglund, Zemsta złotej rybki

Surrealizm jako kierunek w sztuce narodził się w pierwszych latach XX wieku. Amerykanka Sandy Skoglund tamte pomysły przełożyła na bardziej nowoczesny język.

Na przełomie lat 70. i 80. światem zachodnim zawładnął postmodernizm – kierunek w sztuce, który pozwalał m.in. na dowolne czerpanie z artystycznego dorobku innych, na mieszanie wątków i stylów, na łączenie fragmentów cudzych dzieł z różnych epok tak, by powstało nowe, autorskie. Dopuszcza także mieszanie technik i dziedzin sztuki – i tak właśnie postępuje amerykańska artystka, Sandy Skoglund, która – jak pisała w magazynie Artmix Katarzyna Maniak: "łączy w swej praktyce artystycznej koncept, rzeźbę, malarstwo i instalację, a efektem finalnym staje się fotografia".

Prace Skoglund można rozumieć dwojako. Z jednej strony są to po prostu arcyciekawe zdjęcia, surrealistyczne, zaskakujące, a jednocześnie kolorowe, czasem zabawne – oglądanie ich sprawia niewątpliwą przyjemność. Z drugiej strony tkwi w nich coś więcej: to nie są obrazy z bajki, ze snu – te wizje są jak najbardziej realne, namacalne, sprawiają wrażenie, jakby pochodziły ze świata jak najbardziej rzeczywistego- a więc okazują się raczej koszmarem (bo jak nazwać widok restauracji, po której skaczą ogromne, czerwone lisy? albo szarego, skromnego pokoju pary starszych ludzi, zawładniętego przez fluorescencyjne koty?).
Zdjęcie pt. "Zemsta złotej rybki" – które widać obok – także tytułem niepokoi i nasuwa skojarzenia z jakimiś straszliwymi wydarzeniami, które mogą nastąpić w pokoju dziecinnym po tym, jak dostaną się tam latające pomarańczowe ryby

Koniecznie trzeba jeszcze dodać ważny fakt: każde ze zdjęć Sandy Skoglund powstaje ok. pół roku. Dlaczego? Bo nie są to montaże, zdjęcia nie są poddawane cyfrowej obróbce – wszystkie pokazane sceny zaistniały naprawdę! Każdą ze sfotografowanych scenografii artysta sama zbudowała z skali 1:1 a następnie sfotografowała tak, jak fotografuje się wnętrza – bez żadnego udziału komputera.
 

100 najważniejszych zdjęć świata Sandy Skoglund
Fot. Sandy Skoglund



www.swiatobrazu.pl